Needlework, crochet, lace

 

 

İĞNE VE OYA İŞLERİ

Oya çeşitleri arasında en yaygın uygulanan tekniklerden birisi, iğneoyalarıdır ve çeşitli yazılı kaynaklarda, Türkiye'ye özgü bir sanat dalı olarak bezeme niteliği taşıdığı belirtilmektedir. Dünya literatürüne''Türk Danteli'' olarakta giren iğne oyaları, ilk bakışta dantel ile benzerlik göstersede, bir alan oluşturan, mutlaka bir eşyaya dikilmek üzere yapılan ve iki boyutlu olan dantellerden, başlı başına bir süsleyici olması ve üç boyutluluğu ile ayrılmaktadır.

İğne oyalarının malzemesi genellikle ipektir ve ortaya cıkıp gelişmesinde en büyük etken, Anadolu'nun ve Amasya'nın ipek yolu üzerinde olması, Amasya'da geçmiş yıllarda ipek kozacılığı üretiminin yapılmasıdır.

Küçük iğnelerle düğümlenmek sureti ile yapılan oyalarda, düğümler sıkıştırıldıkça örgü gözleri şekil almaktadır.İğne üzerine, iplikle ilmek atarak ve iğne ile ipliği bu ilmek içinden çekerek  yapılan iğne oyalarının, kare ve üçgen olmak üzere iki ilmek türü bulunmaktadır ve zürafa, kirpik, düğüm coğaltma/azaltma olmak üzere üç ana teknik ile üretilerek tekli sarma veya çiftli sarma biçiminde yapılabilmektedir. İğne oyalarının, tekli sarmasında, önce kumaşta batırılan iğnenin üstüne ipliğin sağdan sola doğru yönlendirilen halka içinden geçirilerek yapılmaktadır. İkinci sıra ise birinci sıradaki ilmeklerin birleşme noktalarına ve ilmeğin ortasına iğneyi batırmak süreti ile aynı işlem sürdürülerek kök,kaya ve ana oya gibi bordürü oluşturacak motiflere yapılmaktadır.

Bölgelere göre oyacılar arasında oya desenlerine, birli pirinç, mecnun yuvası, trabzon/tırabzon vb. Adlar verilmektedir. İğne oyalarında bir çiçek, bir yaprak başlı başına bir motif sayılmakta ve kullandıkları yere göre, çeşitli biçimlerde dizilerek komposizyon oluşturulmaktadır.

İğne oayalarında, genellikle;açık ve koyu renk tonları beraber kullanılmkata ve böylece, iki veya üç boyutlu iğne oyalarında, renk geçişlerine yer verilecek ana motifler ön plana çıkarılmaktadır.

Çiçegi seven Anadolu kadını, mevsimlerle değişen renk ve biçim zenginliğini iğnesi ile şekillendirilmiş ve aslında oya, ilmek ilmek gelişen, dile gelmeyen eşsiz bir duygu oyunu ve düşüncelerinin ifadesi olmuş, kadınlar, sözsüz konuşma aracı olarak mesaj iletmekte, oyaları kullanmıştır. İğne oyalarında sümbül, umudun, aşkın ve bekaretin sembolüdür. Genç kız aşık ise mor sübüllü, nişanlı ise pembe sümbüllü yazmayı takarak bir bakıma niyetini göstermektedir. Beyaz sümbüllü yazma ile sevgilisine saf ve temiz duygularla bağlı olduğunu belirtmektedir. Karanfil, genç gelinlerin ve kadınların çiçegidir ve sarı karanfil hasret, özlem ve üzüntüyü dile getirmektedir. Begenilen ve tercih edilenlerin başında gelen gül oyası, gelin başını süsleyen duvağın üzerine taç olmaktadır. Oyaların mesajları ile ilgili örnekleri çoğaltmak mümkündür. İğne oyası, Amasya'da,özellikle il merkezi ve suluova ilçesinde uygulanmaktadır. Bozulmayan tek düğüm tekbigini geliştirerek 25 yıldan fazla bir süredir iğne oyalarını günümüze uyarlayan Canan ORAL, literatüre iğne oyaları kitabınıda kazanmıştır.

 

TIĞ VE EL ÖRGÜ İŞLERİ

Örgü, yün, ipek, pamuk veya diğer iplik çeşitleri kullanılarak şiş, tığ, iğne ve mekik gibi basit el araçları ile elde edilen ilmiklerin, birbirlerinin içinden geçirilmesi ve bu ilmeklerin belli bir düzen içinde bir araya getirilmesi ile yüzey oluşturulması işlemidir. Örme sanatı, günlük ihtiyaçların karşılanmasında, giyecek, ev aşyası, ve süs eşyalarının yapımında kullanılmakta ve geçmişte olduğu kadar günümüzede de önemini korumaktadır.

Örgüler, genellikle öreme işleminde kullanılan tekniğe göre farklı isimlere sahiptir ancak, kullanılan araçlar dikkate alındığında, tığ, şiş ve mekik gibi araçlar ile yapılan çeşitler aynı isimle anılmaktadır.

Değişik numaralara göre değişik boyutta ilmekler üreten, bir ucu çengelli kısa şiş şeklinde olan basit bir el aracı olan tığ ile yapılan örgüler, tığ örğüleri olarak adlandırılmaktadır. Kullanılan iplik çeşidi ve numarasına uygun tığ seçimi, örgünün istenilen şekilde yapılabilmeisnde etkilidir. Motif şeklinde örtülüp yan yana eklenerek değişik işler yapabildiği gibi, perde, pano, yastık, abajur, yelek, ceket, şal, şapka, patik, çeşitleri, örtüler, oyalar, danteller ve çiçekler de örülebilmektedir.

İlmek boyutuna göre değişik numaraları bulunan, esnek yapılı, genellikle çelik, plastik, alümünyum, tahta veya bambu hammaddeli, şiş ile yapılan el örgüleri, en yaygın örgü çeşitleridir. Çorap, eldiven, kazak, yelek, başlık vb. giyim eşyalarının ve ev eşyalarının yapımında şiş örgüsü tekniği uygulanmaktadır.

Anadolu halk sanatlarının önemli bir grubunu oluşturan şiş ve tığ örgülerinin en yaygın uygulama alanları, nazarlıkiheybe, çorap, ve oya üretimidir. Söz konusu ürünler, aynı zamanda, kırsal kesimde yaşayan kadınların duygu ve düşüncelerinin sessiz dili olmuştur. Anadolu kadını, köyünün çiçeginden, dağından, kuşundan, yılanından, koçundan ve büyükleirnden aldığı örnekleri kendi anlayışı içinde, sosyal olaylarla ve geleneklerle bütünleştirerek motife ve komposizyona dönüşmüştür.

Tiğ ve el örgüleri, Türk Kültürünü yerli ve yabancılara en iyi tanıtılan el sanatları arasında yer almaktadır ve hafif, kolay taşınabilir, kullanıma uygun ve düşük maliyetli olması gibi olumlu özellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir.

Show:
Sort By:
 • İĞNE OYASI
  İĞNE İŞİ İLE ORTAYA ÇIKAN BÜYÜLÜ ZERAFFET..
  65.00TL
 • İĞNE OYASI
  İĞNE İŞİ İLE SİZLERE ULAŞAN BÜYÜLÜ ZERAFET..
  25.00TL
 • İĞNE OYASI
  İĞNE İŞİ İLE SİZLERE ULAŞAN BÜYÜLÜ ZERAFET..
  45.00TL
 • İĞNE OYASI
  İĞNE İŞİ İLE SİZLERE ULAŞAN BÜYÜLÜ ZERAFET..
  130.00TL
 • İĞNE OYASI
  İĞNE İŞİ İLE SİZLERE ULAŞAN BÜYÜLÜ ZERAFET..
  Based on 1 reviews.
  10.00TL

Web Tasarım Gen Bilişim İnteraktif